Charakterystyka i zastosowanie oprawek narzędziowych

Do czego służą oprawki narzędziowe? Oprawki narzędziowe to produkty ściśle związane z narzędziami skrawającymi i to między innymi od nich zależy produktywność skrawania metali. Oprawki są stosowane do mocowania narzędzi jak i również innych obiektów używanych w procesie obróbki. Na rynku dostępne jest wiele różnych producentów, którzy oferują swoim klientom szeroki wybór oprawek narzędziowych. W naszej firmie dostępne są narzędzia firmy EROGLU oraz niemieckiej firmy Gisstec. To firma z 30-letnim doświadczeniem w technologii mocowania, która jest profesjonalistą w swojej branży i doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak trudna, wymagająca i precyzyjna jest obróbka skrawaniem, a co za tym idzie mocowanie poszczególnych detali.

Co oferujemy

Oprawki narzędziowe chwyt wg SK (DIN 69871)

uchwyty stosowane do maszyn z ręczną lub automatyczną wymianą narzędzi, dostępne stożki SK 30 i nie tylko.

Oprawki narzędziowe chwyt wg BT (JIS B 6339 MAS 403)

chwyty narzędzi ze stożkiem zostały wyposażone w sworznie dociągające, dlatego z odpowiednim wymiennikiem narzędzi można je ekspresowo wymieniać automatycznie

Oprawki narzędziowe chwyt wg HSK-A (DIN 69893-1)

najpopularniejszy rodzaj chwytu HSK, z kołnierzem i rowkiem do automatycznej wymiany narzędzia, ma też otwór na stożku przeznaczony do mocowania ręcznego.

Oprawki narzędziowe chwyt wg DIN 2080

chwyty narzędzi z chwytem ISO wkręca się we wrzeciono ręcznie. Wymiana narzędzia trwa więc dłużej, niż wymiana automatyczna, ale większa średnica oprawki zapewnia wyższą stabilność.

Oprawki narzędziowe chwyt VDI z uchwytem walcowatym 3425 wg DIN 69880

jest stosowany głównie w tokarkach sterowanych numerycznie. Uchwyty i oprawki z systemem mocowania VDI montuje się na obwodzie głowicy rewolwerowej tarczowej.

Oprawy narzędziowe w naszej ofercie

Nasza oferta jest rozbudowana i posiada liczne podkategorie, w których prezentowana jest różnorodność wymiarów, modeli i wzorów. Produkty dostępne w naszej ofercie wykonywane są z najlepszych dostępnych materiałów, które gwarantują trwałość, bezpieczeństwo użytkowania i są wykonane z najwyższą starannością. Wszystkie te produkty przeznaczone do mocowania oraz wszystkich prac związanych z obróbką skrawającą dostępne są w całej gamie modeli do wyboru. Dokładamy wszelkich starań, by produkty w naszej ofercie były bezpieczne i odpowiednie dla każdego Klienta, czy to fachowca, czy amatora, stąd tak wielki wybór wszelkich opraw narzędziowych. Nasza oferta to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych wysokiej jakości produktem, co do którego można mieć pewność, że nie zawiedzie w czasie pracy.

Najczęściej spotykane typy mocowania oprawki do wrzeciona frezarki CNC

SK – czyli wspomniane już wyżej stożki. To wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowane w centrach obróbczych CNC. Podstawową cechą jest automatyczna wymiana narzędzi i bardzo dobre parametry w przypadku zginania i skręcania. Niestety – nie są zbyt dokładne oraz nie ma możliwości ustawienia krawędzi skrawającej osi przedmiotu.SK – czyli wspomniane już wyżej stożki. To wciąż jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowane w centrach obróbczych CNC. Podstawową cechą jest automatyczna wymiana narzędzi i bardzo dobre parametry w przypadku zginania i skręcania. Niestety – nie są zbyt dokładne oraz nie ma możliwości ustawienia krawędzi skrawającej osi przedmiotu.

HSK – to system na który decydujemy się, gdy interesuje nas np. precyzyjna i powtarzalna dokładność w skali mikro. Doskonale sprawdzi się również podczas obróbki ciężkich elementów ponieważ dysponuje dużą siłą wciągania, sztywnością i ma optymalne przenoszenie momentu obrotowego.

 

BT – umożliwiają szybką, automatyczną wymianę narzędzia poprzez mocowanie sworzniem (grzybkiem) wraz ze specjalnym rowkiem. Oprawki narzędziowe BT mają zaprojektowane odpowiednie kanały do chłodzenia narzędzia. Dużą zaletą oprawek narzędziowych z chwytem BT i stożkiem niesamohamownym jest symetryczna konstrukcja.

 

DIN – są to najczęściej spotykane w Europie oprawki narzędziowe do ręcznej lub automatycznej wymiany narzędzia. Chwyt SK zawiera na kołnierzu rowek dzielący go symetrycznie i to przy jego pomocy wymieniane jest narzędzie. Moment obrotowy przenoszony jest przez kamienie zabierakowe, które są rozmieszczone symetrycznie na powierzchni od czoła wrzeciona. Gwarantuje to odpowiednie ustawienie narzędzia.

Cechy elementu obrabianego, a wybór oprawki

Jest wiele czynników które wpływają na wybór oprawek narzędziowych między innymi obrabialność materiału w każdym zadaniu jak i konfiguracja części końcowych, które mogą określać wymiary oprawki narzędziowej Potrzebnej do uzyskania odpowiedniego konturu i/lub cech. Jednocześnie bardzo ważne jest aby oprawki narzędziowe były tak proste i łatwe w użyciu, jak to tylko możliwe, aby zminimalizować ryzyko popełnienia błędu przez operatora.

Skontaktuj się z nami